Jízda s obytným vozem není za dodržování základních pravidel něčím, čeho byste se měli obávat. Ano, má svá specifika, odlišnosti, náležitosti i úskalí, ale není to nepřekonatelný problém. Se zdravým rozumem, citem pro jízdu, s chutí objevovat něco nové a pokorou k jízdě s obytným automobilem to jistě zvládnete také.
Obytný vůz na parkovišti před rozhlednou Klínovec v Krušných horách

Jako u každého jiného vozidla musíme zkontrolovat před samotnou jízdou běžné věci, o kterých nás, jako budoucí řidiče, učili již v autoškole a jistě je provádíte i u svých vozidel.

Funkčnost všech světel předních včetně mlhovek, bočního pozičního osvětlení, zadních všech světel.

Vyzkoušení jednotlivých blinkrů, zpátečky a brzdových světel je lepší s pomocníkem, který Vám stav zahlásí (stěrače, ostřikovače a klakson, Vám hlásit nemusí, to přece vidíte a slyšíte 😀 ).

Kontrolu nahuštění jednotlivých pneumatik je vhodné provádět tam, kde je kompresor s tlakoměrem, např. na benzínce (od nás dostáváte auto zkontrolované včetně pneu) a hustit jen na údaje stanovené výrobcem v tabulce. Během přestávek v jízdě stačí jen obejít auto a pohledem zjistit, zda-li některá pneu „nesedí“ víc než ostatní, k odhalení náhodného defektu.

O základní potřebě v autě vše před jízdou sklidit, uložit a vhodně zajistit jsme psali v předešlých článcích. To samé se týká věcí a doplňků na vozidle – markýza, boční a střešní okna, obslužná dvířka, garáž. Vše vždy uzavřeno, zataženo, uzamknuto.

Pozor na rozměry

Před jízdou samotnou si ještě znovu osvěžte informaci o rozměrech Vašeho obytného auta. Obzvlášť důležitá je daná výška 3 m a šířka 2,3 m ! Délka 7 m je jako informace důležitá hlavně pro předjíždění a parkování. Navíc je vhodné vždy počítat i s patřičnou rezervou.

Ještě si připomenout, že váha obytňáku atakuje bez problémů magickou hranici 3500 Kg. Překročit ji naložením všech potřebných i vlastně nepotřebných věcí pro vaši dovolenou není vůbec problém. Problém ovšem nastane ve chvíli policejní kontroly a případného zvážení.

Takže už vše víme, máme zkontrolováno, plně naloženo a vyrážíme.

Uvědomte si, že s velikostí vašeho obytného vozidla a jeho váhy jde ruku v ruce jeho manévrovatelnost, samozřejmě brzdná dráha a také odstředivá síla působící hlavně v zatáčkách nebo kruhových objezdech. Dodržujte dostatečný odstup od ostatních účastníků silničního provozu a především od před vámi jedoucího vozidla. Zároveň se snažte zabránit náhlému prudkému brždění, a tak předejít možnému smyku.

Jízdní styl

S obytným vozem nezávodíme, nespěcháme, jedeme přeci na dovolenou. Vyjíždějte s časovou rezervou a také během cesty si zastavte na odpočinek, na kávičku (no co, vždyť si můžete uvařit sami přesně takovou, jako doma, tu co máte nejraději).

 A když už jedeme v tom obytňáku, kde sedíme výše, než v osobáku, můžeme se aspoň i lépe rozhlížet po krajině (tedy spíše spolucestující, řidič má vždy sledovat cestu!). Rychlost vozidla udržujte vždy nižší, než s osobákem (většinou se uvádí o cca 20-30 km méně). Na dálnici doporučuji rychlost mezi 100 až 110 km. Za první je to bezpečnější a za druhé čím rychleji jedete, tím větší je i vaše spotřeba. A za třetí, při větru jeďte klidně i rychlostí menší, podstatně menší a nezapomenout ani na nebezpečný boční vítr a nebezpečné výjezdy z chráněných míst do otevřeného prostoru. Musíte vzít v potaz též větrné kapsy a turbulence od ostatních projíždějících vozidel. Čím větší vozidlo (např. nákladní, kamion, bus), tím větší nárazy proudu vzduchu na vás čekají při předjíždění, ale i jen pouhém míjení se.

Při průjezdu zatáček je nutné si dát pozor a nadjíždět. Vždy nadjíždíme! Čím ostřejší zatáčka, tím větší nadjetí. Při jízdě v užších uličkách nezapomeňte nejen na výšku a šířku, ale i délku, protože při zatáčení vám zadní část obytné nástavby bude dost vybočovat. Lehce tak můžete poškodit sebe, ale i ostatní auta okolo cesty.

Obzvláště v obcích, ve městech, v zastavěných místech je zapotřebí mít se na pozoru. Vaše dovolenkové auto je vysoké, široké a dlouhé oproti vašemu domácímu mazlíkovi na čtyřech kolech. Věnujte na cestě pozornost všem možným cedulím, směrovkám, značkám, semaforům, reklamám, střechám nízkých domů u cesty, balkonům, sloupům a jiným věcem, které jsou blízko silnice nebo do ní dokonce zasahují.

Parkujeme ohleduplně

Když už jsme v tom městě. Pozor na parkování a potřebu patřičného parkovacího místa. Asi jak pro dva osobáky za sebou. Spíše i trochu větší. Pokud zaparkujete někde u marketu nebo na parkovišti pro osobáky, počítejte s tím, že v klidu zaberete 4 místa (2 a 2 vedle sebe). Ne všude z vás tak budou mít radost, mnohde to ani neocení a je lepší stát na parkovištích trochu dál ve volném prostoru, nebo na místech určených přímo pro parkování větších vozidel.
Ale vždy parkujte bezpečně, na dobře přehledných a kontrolovatelných místech. Jsou různá individua, které dost zajímá obsah vašeho odstaveného obytňáku. Nenechávejte také „vystavené“ věci, cennosti volně za skly ve vozidle při vašem odchodu. A pokud je to možné, občas se někdo zajděte podívat, zda-li je vše v pořádku.

Zajisté bychom napsali ještě spousty dalších rad a tipů pro jízdu, ale věříme, že jako základ je toto dostačující.

Užijte si tedy nejen jízdu i následnou dovolenou, ale hlavně se vždy ve zdraví vraťte.

A jak se říká… kolečkama dolů… 🙂


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *