Před každou jízdou, před každým rozjetím, před každým usednutím za volant obytňáku je zapotřebí udělat několik zásadních úkonů ve formě kontroly. Pokud je totiž neuděláte Vy včas, hrozí Vám vzápětí, nejen že se budete neustále zvedat ze sedačky a provádět kontroly jednotlivě a hekticky, ale při jízdě i nenadálé problémy a komplikace, včetně možného poškození samotného vozu.
Obytný vůz u zatopeného kaolinového lomu Jimlíkov.

Těchto pár řádků píši dnes již z osobní zkušenosti, opakovaného hledání vhodného místa k zastavení vozu a zvedání se ze sedadla řidiče (věřte, že po pár znova a znova nechtěných zvednutí začíná protestovat nejen osvalení Vašeho těla 🙂 )

Proto dříve, než vůz rozjedete (většina platí i pro pouhé krátké popojetí)…

Provádíme osobně kontrolu, skoro tak, jako to dělají letušky, stewardi v letadle, kdy před odletem neustále procházejí uličkou a kontrolují, počítají a zase kontrolují…

Markýza, venkovní dveře, dvířka, boční okna včetně větracích na střeše

Prvně zkontrolujte, že máte řádně zavřena a zajištěna všechna okna především ta na nástavbě, a to včetně těch střešních (u našeho vozu jsou nahoře celkem 3 ! )
Ujistěte se, že markýza je srolována na doraz a dobře „zaklaplo“ pouzdro do zámků.

Skříňky, šuplíky, vnitřní dvířka, dveře od koupelny, zástěna sprchy

V dalším sledu zkontrolujte uzavření dveří, skříněk, šuplíků a jejich aretace – zejména obsah skřínek v zatáčkách rád vycestuje z Vámi určeného místa ven do volného prostoru obytňáku (a pokud Vám nečekaně na svůj „výlet“ vylezou hrnce a nádobí věřte, že se mimo jiného velice řádně leknete 🙂 další následky není nutno více popisovat, to si domyslíte již sami.

Lednice

Zajistit dveře lednice by neměl být problém, jelikož se jedná o modernější typ, kde stačí jen zkontrolovat, aby byly dobře dovřené, madlo již zapadne samo.

Ještě pro jistotu nahoře na panelu zkontrolujte, že lednice je zapnutá stále na Automatický provoz (ten si přepíná zdroj energie pro lednici sám dle aktuálních provozních podmínek).

Nádobí, skleničky, talíře a ostatní věci

Základní samozřejmostí je sklizení a uložení nádobí a dalších volně položených věcí před samotnou jízdou.

Pozor především na nápoje nalité volně ve sklenicích!

Plyn

U našeho vozidla je nainstalován plně bezpečností prvek DUO Control, který nejenže umí přepínat mezi dvěma PB lahvemi dle jejich vyprázdnění, ale má též bezpečnostní Stop uzávěr pro případ nehody. Takže plyn se neuzavírá před jízdou a jediné, co si musíte zkontrolovat, je pouhé vypnutí plynu na samotném sporáku. Nezapomeňte též zaklopit skleněnou desku sporáku, ale nejdříve se před uzavřením/zaklopením skleněné desky přesvědčte, že je již vychladlý po případném používání.

Voda

Ujistěte se, že na hlavním panelu je kontrolka spínače čerpadla vody do vodovodních kohoutků vypnutá a nehrozí tak, že by Vám za jízdy, nebo při opuštění vozidla mohlo běžet čerpadlo samovolně na prázdno a dojít tak k jeho spálení.

Dále je vhodné v případě, že máte v odpadním boxu (tzv. „black tanku“) nějakou již teď vlastně pro Vás nepotřebnou vodu tuto vypustit na vhodném místě k tomu určeném. Nejen, že se zbavíte zbytečné zátěže, která se projeví na jízdních vlastnostech vozu, ale také to následně pozitivně pocítíte ve Vaší peněžence při dotankování nafty.

Zároveň není nic horšího, než když Vám tlak rozhoupané odpadní vody při jízdě přemůže odpadní sifony u dřezu, umyvadla, sprchového boxu a v letním horku se zápach odpadu lehce, ale velice intenzivně rozprostře po vnitřku vozu (věřte, že to posádka ani náhodou neocení :-(.

Toaleta

Zkontrolujte si sklopení sedátka a víka záchodu, aby za jízdy nespadla a nebouchla. WC má svoji samostatnou kazetu, která nikterak nesouvisí s odpadní nádobou na užitkovou vodu pod vozidlem, zmiňovanou v textu výše. Vyjímá se z boku na levé straně vozidla za samostatnými dvířky. Její obsah se vylévá na místech k tomu zvláště určeným, většinou označeném jako „Chemické WC“. Naplnění, obsah této kazety je indikován kontrolkou na těle samotného WC a je jednoduše dobře kontrolovatelný.

Je vhodné cestovat s vyprázdněnou toaletou a mít ji tak připravenou k okamžitému použití.

Garáž

Před jízdou zkontrolujeme také prostor garáže, zdali věci zde odložené jsou urovnány a především dobře zabezpečeny proti pohybu. Obzvláště větší předměty, jako jsou např. jízdní kola, se rády sunou po stěnách. Při prudkém zatočení, brzdění nebo jízdě na nerovnostech by mohly poškodit ostatní věci nebo samotný vnitřek garáže.


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *